Zásady bezpečného chování na internetu

Bezpečnost na internetu je v posledních dnech hodně propírané téma, připravili jsme tak pro Vás pár užitečných rad a doporučení, kterými by se měl každý uživatel internetové sítě (jehož je naše komunitní síť součástí) řídit. Zde je tedy pár doporučení.

Než se kamkoli na internetu vydáte, je potřeba vědět, jak a kdo Vám obsah poskytuje a jak je za to zodpovědný.
Mezi Vámi a webovým obsahem, který vidíte na své obrazovce PC, notebooku, mobilu atp., je několik subjektů, které přenos webového obsahu zprostředkovávají. Mezi ně patří naše komunitní síť, dále pak mobilní operátoři, poskytovatelé pevného kabelového připojení a spousta dalších. Jejich odpovědností je bezpečně přenést data účastníků, avšak už nejsou zodpovědní za to, jaká data přenáší.

Přihlašovací, platební a další údaje tedy zadáváte poskytovateli obsahu (např. Seznam, Youtube, Google, různé další portály a podobně). Tedy problémy vzniklé neuváženým zadáním informací na internetu musíte řešit s poskytovatelem obsahu a ne se zprostředkovatelem spojení.

1. Vaše osobní údaje si chraňte

Než zadáte svoje telefonní číslo, adresu a další citlivé údaje na jakoukoli webovou stránku a to včetně Facebooku a dalších sociálních sítí nebo messengerů typu Whatsapp, Skype, ICQ a další, položte si otázku: Proč? Jaký je důvod, že po mně chtějí tyto mé údaje?“. Mnohdy totiž k takovému kroku není žádný reálný důvod a webová stránka po Vás takovýto údaj chce de facto nadbytečně, navíc. Chraňte si tak své citlivé údaje, neposkytujte je bezmyšlenkovitě.
Podobně a ještě více si chraňte údaje k platební kartě, internetovému bankovnictví a podobně.

Pro registrace méně známých webových stránek nebo služeb používejte druhý e-mail, který si zřiďte pro tyto účely. Tyto weby rádi zasílají nabídky dalších služeb (tzv. „Spam“) nebo prodají Váš e-mail dalším poskytovatelům obsahu. Takovýto „záložní“ či „duplicitní“ email se dá po čase přesměrovat na Váš hlavní e-mail nebo úplně deaktivovat.

Pozor i na tzv. „žádosti o pomoc“, od různých veteránů z válek a podobně, většinou jde o tzv. sociální inženýrství, kde je účelem zneužití Vaší osoby.

2. Věnujte čas nastavení soukromí

Nepoužívejte stejná hesla pro více služeb.

Zájem o Vaše údaje je enormní, přes Vaše údaje se mohou útočníci dostat na Váš účet, zneužít pro různé úvěry atp. Zkontrolujte si zejména sociální sítě, které používáte a ujistěte se, že citlivé údaje nejsou viditelné všem. Prostudujte si možnosti nastavení soukromí velmi pečlivě a nic nezanedbávejte.

3. Brouzdejte bezpečně

Dávejte si pozor na podezřelý obsah a nabídky jak v životě, tak i na internetu. Stejně jako se vyhýbáte podezřelým místům a čtvrtím, podobná obezřetnost platí právě i na internetu. Nabídky her zdarma, filmů a dalším lákavé nabídky, včetně erotiky, jsou často pastí na Vaše údaje.
Podobně je potřeba přistupovat i k tak banálním věcem jako je zveřejňování osobních a rodinných fotek na sociálních sítích nebo sdělování termínu, kdy budete mimo domov. Případní nezvaní návštěvníci mají tak usnadněnou cestu.

4. Nebezpečné wifi připojení

Použití veřejné wifi sítě nelze považovat za bezpečnou síť (veřejná wifi – v kavárnách, restauracích, veřejných dopravních prostředcích, …). Pokud použijete takovouto síť, důrazně Vám doporučujeme nezadávat žádné citlivé údaje, snadno totiž mohou být zneužity.

5. Použití hesel

Vaše hesla na internetu chrání Vaši digitální identitu. Používejte složitější, delší hesla – pomoci Vám mohou i různé generátory – a uchovávejte je na bezpečném místě. Existuje řada aplikací, které vám hesla vygenerují a zabezpečí za pomoci šifrování. Pokud je to možné, používejte více-faktorové ověřování.

6. Stahujte opatrně

Stahujte jen z ověřených a oficiálních stránek. Snaha ušetřit se Vám nemusí vyplatit, neboť stažením výhodného softwaru zdarma můžete přijít o mnohem víc, než by se na první pohled mohlo zdát. S nelegálně získaným softwarem nebo hrami si stahujete i nechtěný nebezpečný obsah, tj. potenciální zdroj pro získání osobních údajů o Vás.

7. Plaťte pouze na zabezpečených stránkách a s rozmyslem

Adresy zabezpečených webových stránek začínají „https“ namísto staršího „http“, navíc v adresním řádku pak najdete ikonku zámku. Už tento mají rozdíl je důkazem toho, že takovýto poskytovatel obsahu nebere bezpečnost na lehkou váhu a Vy se tak můžete cítit o něco bezpečněji. Zabezpečené stránky používají i banky, platební terminály a podobně. Je velkým rizikem zadávat platby na nezabezpečených stránkách. Vždy to značí, že není vše v pořádku.

8. Hlídejte si informace o Vás

I když existuje právo „být zapomenut“, každý si vytváří svojí digitální stopu a informace, které jste zadali například na Twitter nebo Facebook mohou být okopírovány. Potom Vám nepomůže ani žádost o výmaz u těchto služeb, protože se netýká zmíněných kopií, o kterých vlastně ani nevíte. Proto si vždy rozmyslete, jestli informace, fotky, bankovní a platební údaje a podobné citlivé údaje nezadáváte zbytečně a zda nemohou uškodit Vám, Vaší kariéře, rodinnému životu, nebo někomu z vašeho okolí.

9. Buďte opatrní při setkávání

Lidé na internetu mohou být i někým jiným. Lze si vytvořit identitu pomocí upravených fotografií, textů a jiných digitálních „kouzel“, tisíců přátel a podobně. Atraktivní dívka z druhého konce planety může být velmi snadno muž, který rozhodně netouží po osobě, která si s ním bude pouze povídat. Rozhodně nevěřte údajnému válečnému veteránovi, že Vás oddaně miluje (pokud jste žena) a nutně potřebuje zrovna Vaše peníze, aby se dostal k pohádkovému dědictví. Podvodníci mohou ke své činnosti zneužít třeba i facebookové profily Vašich přátel – neposkytujte jim své telefonní číslo ani tehdy, když vás o něj požádají ve zprávě pomocí tzv. „messegera“ nebo podobné služby a pokud tak přece jenom učiníte, nedělte se o žádné kódy a další informace, které vám přijdou. Opatrnost a rozvaha jsou zde na místě.

10. Hlídejte si antivirus

I když Váš software pro internetovou bezpečnost bohužel nemůže ochránit a zneškodnit každou hrozbu, nevyplatí se ho ale zanedbávat. Pokud ho udržujete aktuální (většinou se aktualizuje sám automaticky), je schopen detekovat drtivou většinu běžného malwaru a odvrátit tak hrozbu pro Váš počítač i digitální soukromí.

Comments are closed.