Stát se členem

Způsob připojení i samotné členství závisí na tom, kde bydlíte a jakým způsobem se do sítě spolku Křivonet chcete připojovat. Pokud si nevíte rady, nevadí. Zavolejte adminovi pro oblast v níž se plánujete připojit (kontakt zde) nebo napište e-mail na kontakt@krivonet.cz.

Jak postupovat?

Tento článek by Vám měl napomoci, jak postupovat v případě zájmu o připojení.

  1. Podívat se na níže uvedenou mapu sítě, zda je ve Vaší oblasti nějaký z našich přístupových bodů.
  2. Pročíst si článek Doporučované zařízení k připojení do naší sítě, abyste získali představu, kolik která technologie připojení stojí.
  3. Zatelefonovat nebo napsat email dobrovolnému adminovi pro Vaší oblast. Kontakt na admina získáte v sekci kontakty.
  4. Pokud se Vám admin neozve, napište na kontakt@krivonet.cz, tento email dostávají všichni dobrovolní admini a Váš požadavek tak může vyřešit i někdo jiný.
Doporučované zařízení k připojení do naší sítě

Je mnoho zařízení, které lze využít, ale ne všechny vhodné

Nejprve je nutné vybrat tu nejlepší možnou variantu připojení, není totiž vždy pravdou, že to první je to správné.

Tam, kde to situace umožňuje je nejvhodnější připojení pomocí optické přípojky, která se cenově pohybuje podobně jako bezdrátové zařízení, ovšem rychlost připojení je několikanásobně vyšší. Další možností je připojit se pomocí ethernetového kabelu (nejčastěji v zasíťovaných objektech, tzv. „bytovkách“ či dvojdomcích, tam kde to situace dovoluje), zde je také mnoho výhod např. absence zařízení, o které byste se museli starat, nebo řešit problémy v případě poruchy.

Druhy zařízení:
Bezdrátové zařízení – v současné době Křivonet doporučuje využívat klientskou sadu na platformě Mikrotik, neboť i naše přístupové body využívající těchto „minipočítačů“ a je zde nejmenší pravděpodobnost poruchy či problému s nekompatibilitou. Cena tohoto zařízení se pohybuje okolo
1100 – 1400 Kč v ohledu na stávající nabídku prodejců.

Klientská sada

rbsxtg-5hpnd

Možnost zakoupení zde:

https://www.i4wifi.cz/cs/211069-routerboard-mikrotik-sxtsq-5-ac

V případě, že se nacházíte dále od přístupového bodu, je vhodnějším řešením výkonnější anténa

Možnost zakoupení zde:

https://www.i4wifi.cz/Podle-vyrobce/MIKROTIK/LHG-5-ac-outdoor-klient-antena-24-5-dBi-7-Gbit-802-11a-n-ac-L3-5GHz.html?listtype=search&searchparam=lhg

Z důvodu předcházení problémů nedoporučujeme jiné značky levných krabiček pro Vaše připojení pokud budete mít problém s připojením na jiné platformě bude Vám nejdříve doporučeno vyměnit zařízení.

Optická přípojka – tato možnost je dostupná jenom v některých lokalitách, ale umožňuje vysoce kvalitní typ připojení. Sada se skládá z několika komponent: optické zásuvky, patchcordu a optického převodníku. Celková cena se pohybuje kolem 2000Kč.

Převodník:

Převodník

Optická zásuvka:

Optická zásuvka

To je z hlediska připojení vše potřebné .

Nedílnou součástí zařízení sloužícímu k připojení do sítě je dnes i domácí wifi. Ta slouží k šíření signálu po Vaší domácnosti. Pro koupi takové domácí wifi doporučujeme tento model:

tp-link-wifi-router

Možnost zakoupení zde:
https://www.i4wifi.cz/cs/211353-router-tp-link-archer-c6

Nejsme firma, jsme Spolek

Firma vs. Spolek, aneb mýty o Spolku Křivonet

Stále se množí dotazy na „poptávku po připojení“ a připomínky k „poskytovaným službám“. Na tom by nebylo nic tak neobvyklého, až na to, že nejsme firma, ale spolek. Sice nám lichotí, že nás mnozí považují za profesionály, přestože se síti a administrativě věnujeme pouze ve svém volném čase, ale rozdíl mezi firmou a spolkem je potřeba vzít na vědomí.
Nejdříve několik faktů:

  • neposkytujeme žádné služby, ale budujeme komunitní síť, kterou se má každý z členů právo používat pro svoje spotřeby
  • nejsme firma, tudíž neposkytujeme záruky – žádná garantovaná rychlost, ani finanční úlevy v případě nefunkčnosti připojení
  • nemáme servisní techniky, pouze v každé vesnici funguje jeden či více dobrovolníků – tzv. ADMIN, který se stará o síť a v případě problému pomáhá méně zdatným členům s jejich řešením
  • neděláme to pro peníze, ale protože nás to baví
  • cílem spolku není tvorba zisku, toto je jeden z nejdůležitějších bodů stanov
  • členové platí členské příspěvky za to, že jsou členy spolku a nikoli poplatky za připojení do sítě

Každý člen, ať už současný či budoucí, by měl pamatovat na to, že pokud má problém, je především v jeho zájmu snažit se ho vyřešit. Pokud to není v jeho silách, může požádat dobrovolného správce a ten mu může pomoci. Snažte se prosím pochopit, že každý z nás chodí do práce, popř. ještě studuje a nemůže ihned vyrazit řešit problém, který zrovna nastal. Síť budujeme ve svém volném čase, a to převážně o víkendech. Jedním z největších problémů, který nás trápí, je právě nedostatek volného času.
Uvítáme každého, kdo bude mít zájem pomoci budovat nebo spravovat síť případně se podílet na administrativě.

Jak bylo uvedeno výše, jsme spolkem členů, kteří budují svoji vlastní síť  pro připojení k internetu a každý z členů ji má právo využívat pro svoje potřeby. Nejsme tedy firma, která svým zákazníkům poskytuje za úplatu svoje služby. Uvědomte si prosím tento rozdíl.

Členové spolku platí členské příspěvky a nikoli poplatky za připojení do sítě. Je velmi důležité, aby každý člen při úhradě členských příspěvků uváděl jako VARIABILNÍ SYMBOL své členské číslo, které mu bylo přiděleno. V současnosti má spolke okolo 860 členů, což není málo a je tedy velmi pracné dohledávat platby bez platného variabilního symbolu. Dbejte tedy prosím na jeho správnost. Dalším údajem uváděným u úhrad je zpráva pro příjemce. Neuvádějte prosím, že jde o platbu za internet. Jde o úhradu ČLENSKÉHO PŘÍSPĚVKU v rámci členství v spolku Křivonet. Tento, pro mnohé nepodstatný detail, je důležitý především z hlediska legislativy. Pouze členské příspěvky jsou osvobozeny od daně z příjmu, kdežto jiné platby tuto výjimku nemají.

Toť v krátkosti několik málo vět o tom, jak vlastně fungujeme.

Mapa sítě zobrazující všechny pokryté oblasti